מה זה פיניאטה?

פיניאטה מהווה חלק ממסורת מקסיקנית רבת שנים. כיום היא משמשת כמשחק או כשעשוע לחגיגות ואירועים משמחים, בעיקר לימי הולדת, אך מתאימה גם לחגים, חתונות, חגיגות בר / בת מצווה, מסיבות רווקים וכד'.

 

פיניאטה הינה מיכל חלול עשוי עיסת נייר, וניתן לעצבה לפי "נושא המסיבה" או כל דבר המאפיין או אהוב על בעל השמחה.


לתוך הפיניאטה מכניסים שפע של ממתקים והפתעות המחכים בסבלנות לרגע בו הפיניאטה תישבר וכל הנוכחים במסיבה יוכלו ליהנות מהם.

 

לגלריית הפיניאטות שלנו לחצו כאן

 

איך משחקים?

  • בערכת הפיניאטה מקבלים, בנוסף לפיניאטה, כיסוי עיניים, מחבט מעוצב לשבירת הפיניאטה וחבל ארוך לתליית הפיניאטה. משחילים את הפיניאטה על החבל וקושרים אותו בשתי נקודות. רצוי למקם את הפיניאטה בשטח פתוח, פנוי ממכשולים. ניתן לקשור את החבל בקצה אחד בלבד ואת הקצה השני להחזיק ביד. דבר זה מאפשר לשלוט בתנועת הפיניאטה תוך כדי משחק ובכך להקשות על השחקן ולהפוך את כל הסיטואציה למהנה, מצחיקה ומאתגרת הרבה יותר!
  • ניתן ואף רצוי לתלות את הפיניאטה מראש, שתעמוד לתצוגה מתחילת האירוע. הפיניאטה מהווה קישוט נוסף ויפה לאירוע המושך את תשומת ליבם של האורחים.
  • כאשר רוצים להתחיל במשחק, מתקבצים סביב הפיניאטה במעגל רחב (חשוב מאוד לשמור על מרחק של כמה מטרים לפחות על-מנת למנוע פגיעות!!)
  • בוחרים את השחקן הראשון, מכסים את עיניו בכיסוי העיניים ומסובבים אותו, על-מנת לשבש את חוש ההתמצאות שלו במרחב. במסורת המקסיקנית, תוך כדי סיבוב השחקן, שרים לו שיר.
  • כעת על השחקן, למצוא בעיניים מכוסות את הפיניאטה ובשלושה ניסיונות לשבור אותה כמה שיותר חזק. בתום שלושה נסיונות עוברים לשחקן הבא, וכן הלאה- עד שהפיניאטה נשברת.
  • כאשר הפיניאטה נשברת, כל הממתקים וההפתעות נופלים על הרצפה והשמחה הגדולה רק מתחילה!

 

 pdf-icon דף הוראות משחק להורדה

 

 

כמה דגשים והמלצות משלנו...

  • אנו ממליצים בחום למנות מבוגר אחראי. באחריותו לקבוע את סדר המשתתפים במשחק, לסובב את השחקן, להמחיש לו בנגיעה קלה היכן ממוקמת הפיניאטה, וכמובן- להיות אחראי על כך שמעגל האנשים המקיף את הפיניאטה יהיה רחוק מספיק מהפיניאטה ומטווח החבטות של השחקן על-מנת שאף אחד לא ייפגע.
  • כמובן שרצוי לתלות את הפיניאטה מראש, גם אם היא מהווה הפתעה, על-מנת להכין את השטח ולמצוא את המקום האופטימלי ביותר למקם אותה.
  • הפיניאטה תהווה קישוט ומוקד משיכה יוצא מן הכלל.
  • אנו ממליצים לקשור את הפיניאטה בצד אחד לעמוד או לעץ בקרבת מקום ובצד השני למנות אדם מבוגר וחזק (באפשרותו לעמוד על סולם) ושיהיה אחראי לנדנד את הפיניאטה מעלה מטה או ימינה ושמאלה. סיטואציה זו הופכת את המשחק למאתגר וקשה יותר, וכמובן שאף מצחיק מאין כמוהו.

 

 

אז איך הכל התחיל?

 

מקורן של הפיניאטות בקרב האצטקים, המאיה ובני עמים אחרים של מקסיקו. הפיניאטות היו סירי חרס בצורת האלים שלהם, שנועדו בסופו של דבר, להישבר בעזרת מוטות ומקלות ו"לשפוך" את תכולתם בפני האלים. התכולה מעידה על שפע וטובות שיקבלו מן האלים שלהם.


היסטוריונים מספרים, כי במהלך החגיגות ליום הולדתו של אל המלחמה האצטקי, היו הכהנים תולים סיר חרס על מוט בחלל המקדש. הסיר היה מעוטר נוצות צבעוניות ומלא באוצרות קטנים, כגון קישוטי חרוזים, אבנים צבעוניות, פירות יער, או אגוזים. כאשר היה הסיר נשבר, היו האוצרות הקטנים "נשפכים" לרגלי האלים כמנחה.


בני המאיה היו משחקים משחק, כך שעיניו של השחקן המרכזי היו מכוסות בד בעת שניסה להכות בסיר המשתלשל מחוט.הכובשים הספרדים הביאו עמם מסורת דומה מאסיה וזו הפכה לפופולארית, אולי בגלל המסורת העתיקה של בני המאיה לשבור סירי חרס. אך הספרדים שינו מהר מאוד את המשמעות של פיניאטה בעולם החדש.

 

היסטוריונים מאמינים כי בתחילת המאה ה-16, המיסיונרים הספרדים שנסעו לאמריקה שינו את השימוש בפיניאטה והפכו אותה לחלק מטקסי הכפייה הנוצרית שלהם. הנזירים שינו בחוכמה את טקסי סיר החרס המסורתיים והפכו אותם למפגשי הדרכה בעלי אופי דתי, על-ידי כיסוי הסיר בנייר צבעוני, שנתן לו מראה מרשים, אך מעט מרושע. מאז, כדי חרס מעוטרים ייצגו את השטן או מעשים רעים, החובשים על פניהם מסיכה כדי להיראות אטרקטיביים ולהוליך שולל את הלא-נוצרים. הנזירים היו משתמשים בפיניאטה, בעיקר בימים שלפני חג המולד, כמשל, על-מנת שתסייע להם במאמציהם להטיף ולנצר את ילידי האזור.

הפיניאטה "החדשה" היתה בצורת כוכב עם 7 קודקודים. הקודקודים סימלו את שבעת החטאים והצבעים העזים של הפיניאטה סימלו פיתוי. כיסוי העיניים סימל אמונה והמקל ייצג את הכוח או את הרצון להתגבר על חטאים. הממתקים ושאר הדברים הטובים ייצגו את עושרה של מלכות השמיים.


כך לימדו, שבעזרת אמונה ניתן להתגבר על חטאים ולקבל את כל התגמולים של גן עדן.

 

כיום, "אומצה" הפיניאטה ברחבי העולם והפכה למראה נפוץ במסיבות וחגיגות, בעיקר במקסיקו, מרכז אמריקה ובדרום ארצות הברית, מקומות המושפעים מהתרבות המקסיקנית השכנה.

 

* המידע באמצעות ויקיפדיה.

מחווה משלנו לפיניאטה המקורית מחווה משלנו לפיניאטה המקורית מחווה משלנו לפיניאטה המקורית
מחווה משלנו לפיניאטה המקורית
מחווה משלנו לפיניאטה המקורית
מחווה משלנו לפיניאטה המקורית